Apie pirmosios pagalbos mokymus

Norime, kad kiekvienas Lietuvos gyventojas turėtų reikiamus įgūdžius suteikti pirmąją pagalbą, išgelbėti kito žmogaus gyvybę. Mokytis pirmosios pagalbos verta pradėti dar mokykloje ir nuolat atnaujinti įgūdžius visą gyvenimą.

Trumpai apie pirmosios pagalbos mokymus

Nuo nelaimės nesame apsaugotas nė vienas, nelaimės nutinka. Kiekvienas iš mūsų bet kurią akimirką galime tapti eismo įvykio liudininkais, mūsų akivaizdoje šalia esantis žmogus gali pradėti springti, jam gali sustoti širdis ar ištikti kita gyvybei pavojinga situacija.

Mes siekiame, kad nutikus nelaimei, visi Lietuvos gyventojai mokėtų suteikti pirmąją pagalbą iki atvykstant greitosios pagalbos medikams.

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus pirmosios pagalbos mokymai – tai keletą valandų trunkantys praktiniai mokymai, kurių metu dalyviai mokosi išsaugoti šeimos nario, bendradarbio ar kito žmogaus gyvybę, stabilizuoti būklę ir sumažinti riziką sveikatai.

Mokymai organizuojami pagal Tarpautinės Raudonojo Kryžiaus Federacijos 2020 m. rekomendacijas, Europos gaivinimo tarybos 2020 m. rekomendacijas  ir LR Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą programą. Mokymus veda patyrę, specialiai parengti Raudonojo Kryžiaus instruktoriai.

Kodėl svarbu mokėti suteikti pirmąją pagalbą?

Kiekvienas gali išmokti suteikti pirmąją pagalbą. Keli paprasti veiksmai, juos atlikus laiku, gali išgelbėti gyvybę.

Sustojus širdžiai, springstant ar stipriai kraujuojant, kiekviena minutė yra gyvybiškai svarbi. Staigios mirties atveju įvykio liudininkams pradėjus gaivinti žmogų, tikimybė jam išgyventi padidėja net 2-3 kartus.

Statistikos duomenimis, Lietuvoje per metus registruojama apie tris tūkstančius atvejų, kai žmonėms, esantiems ne ligoninėje, sustoja širdis. Didžioji jų dalis miršta, nes nesulaukia gaivinimo iki atvykstant medikams.

Kuo išskirtiniai Raudonojo Kryžiaus pirmosios pagalbos mokymai?

Pasaulinės organizacijos patirtis ir metodai. Lietuvos Raudonasis Kryžius yra Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus judėjimo dalis. Mūsų instruktoriai veda mokymus pagal Tarptautinės Raudonojo Kryžiaus Federacijos ir Europos Gaivinimo Tarybos rekomendacijas.

Praktika sudaro didžiąją mokymų dalį. LRK pirmosios pagalbos mokymai vyksta mažose grupėse. Kiekvienas besimokantis turi pakankamai laiko užduoti klausimus ir padedamas instruktoriaus įgyti praktinius įgūdžius.

Įrodytas mokymų efektyvumas. Tarp atvykusių į mokymus žmonių tik 12% teigia, kad pasitikėtų savo jėgomis, jeigu reikėtų suteikti pirmąją pagalbą. Tarp pabaigusių mokymus, taip teigiančių dalyvių padaugėja iki 87%.
 

Kaip vyksta mokymai ir kaip jiems pasirengti?

Raudonojo Kryžiaus mokymai pritaikyti pradedantiesiems, neturintiems jokių žinių apie pirmąją pagalbą. Mokymams ruoštis iš anksto nereikia.

Priklausomai nuo pasirinktos programos, mokymai trunka keletą valandų.

Atvykdami į mokymus, apsirenkite patogiai, pasirūpinkite, kad drabužiai nevaržytų jūsų judesių. Praktinių užduočių metu reikės klūpėti ir gulėti ant specialaus kilimėlio. Rekomenduojame rinktis neaukštakulnę avalynę ir kelnes.

Suplanuokite savo laiką taip, kad galėtumėte dalyvauti netrukdomi visą mokymų laiką. Mokymų metu prašysime išsijungti mobiliuosius telefonus.

Raudonasis Kryžius ir pirmoji pagalba

Prieš 150 metų įvykęs Solferino mūšis Šiaurės Italijoje pagimdė idėją, kuri nuo to laiko pakeitė pasaulį. 1859 m. Henris Dunantas, jaunas Ženevos verslininkas, po Solferino mūšio tapo siaubingų kančių ir agonijos liudininku. Jis mobilizavo aplinkinius gyventojus, kad šie pasirūpintų sužeistaisiais, aprūpino juos reikalingomis medžiagomis ir reikmenimis, padėjo įkurti laikinas ligonines. Jo patirtis įkvėpė 1863 m. įsteigti Tarptautinį Raudonojo Kryžiaus komitetą.

Pirmoji pagalba karo sužeistiesiems tapo viena iš pirmųjų Raudonojo Kryžiaus savanorių veiklų. Šiuo metu beveik visos Raudonojo Kryžiaus nacionalinės draugijos moko pirmosios pagalbos. Daugelyje šalių Raudonasis Kryžius yra pagrindinis žinių apie pirmąją pagalbą šaltinis. Kai kurios draugijos teikia greitosios medicininės pagalbos paslaugas.

Per metus Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus judėjimo pirmosios pagalbos mokymuose sudalyvauja iki 20 milijonų žmonių.

Lietuvoje Raudonojo Kryžiaus pirmosios pagalbos mokymų istorija siekia 1975 metus.

Iki 1985 metų mokymai buvo vykdomi sanitarinių draugovių nariams.  Tuo laikotarpiu didesnės įmonės ir fabrikai turėjo įsteigtas pirmines RK organizacijas ir sanitarines draugoves, kurios buvo sudarytos iš 15-20 narių.  Šių “sandraugovių” nariai buvo atsakingi už pirmosios pagalbos teikimą nelaimingo atsitikimo atveju. Lietuvai tapus nepriklausoma respublika, sanitarinių draugovių nebeliko.

1991 metais bendradarbiaujant su partneriais iš Norvegijos,  buvo parengta 20 pirmųjų Lietuvos Raudonojo Kryžiaus (LRK) pirmosios pagalbos instruktorių. LRK pradėjo vesti pirmosios pagalbos mokymus įmonių darbuotojams, būsimiems vairuotojams bei moksleiviams.

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus pirmosios pagalbos mokymuose per metus sudalyvauja apie 11-12 tūkstančių žmonių.