Pagalba pabėgėliams ir migrantams

Socialinė pagalba

Lietuvos Raudonasis Kryžius nuo 1996 metų vykdo veiklą, skirtą pagerinti pabėgėlių ir prieglobsčio prašytojų situaciją Lietuvoje ir užtikrinti efektyvų jų teisių įgyvendinimą nuo pirmos jų atvykimo į Lietuvą dienos iki sėkmingos integracijos pabaigos.

Po itin pavojingos kelionės Viduržemio jūra ir gyvenimo sausakimšose stovyklose, į Vilniaus tarptautinį oro uostą atvyksta pavargę ir nerimaujantys dėl ateities Lietuvoje iš Graikijos, Italijos ir Turkijos perkelti pabėgėliai. Dažniausiai tai šeimos iš karo kamuojamos Sirijos ar Irako, Eritrėjos. Lietuvos Raudonojo Kryžiaus pabėgėlius sutinkančios komandos nariai yra vieni iš pirmųjų pasitinkančių žmones, kurie dėl karo buvo priversti palikti savo namus. Lietuvos Raudonojo Kryžiaus komanda rūpinasi, kad į Lietuvą atvykę pažeidžiami prieglobsčio prašytojai jaustųsi laukiami, mažamečiai vaikai gautų jiems tinkančio maisto bei būtų užimti, kol tėvai dalyvauja pirminėse apklausose. Kilus klausimų, komandos nariai taip pat konsultuoja apie prieglobsčio sistemą Lietuvoje ir atsako į kitus rūpimus klausimus.

Lietuvą patys pasiekę prieglobsčio prašytojai apgyvendinami Užsieniečių registracijos centre, Pabradėje, kol Migracijos departamentas vertina, ar žmogui pavojinga grįžti į savo kilmės šalį dėl ten gresiančio persekiojimo ar kitokių grubių žmogaus teisių pažeidimų. Prieglobsčio prašymų nagrinėjimas gali tęstis iki pusės metų, tuo metu prieglobsčio prašytojai neturi teisės dirbti Lietuvoje. Daugelis jų patiria nuolatinę įtampą ir nerimą dėl ateities, susiduria su sunkumais dėl pakankamai prastų priėmimo sąlygų.

Lietuvos Raudonasis Kryžius siekia pagerinti pabėgėlių priėmimo sąlygas Užsieniečių registracijos centre, Pabradėje, ir palengvinti prieglobsčio sprendimo laukimo procesą. Pagrindinį dėmesį organizacija skiria:

  • socialinės pagalbos teikimui sulaikytiems prieglobsčio prašytojams;
  • maisto paketų teikimui pasienio kontrolės punktuose;
  • humanitarinės pagalbos teikimui drabužiais ir higienos priemonėmis;
  • užimtumo skatinimui;
  • medicininės pagalbos užtikrinimui.